Polecane strony do planowania wycieczek po okolicy


Jaskinia solno-jodowa w Wysowej-Zdrój (2 km/4 min od ośrodka)

Świeży powiew bryzy morskiej. Jaskina solna to miejsce zbudowane z naturalnych brył solnych nasyconych minerałami i mikrelementami, pochodzącyhc z Mórz: Bałtyckiego, Martwego i Czarnego. Sprawia to, że nie musimy przebywać nad morzem aby korystać z mikroklimatu bogatego w jod, brom, wapń oraz magnez. W trakcie seansu przewidziane są dodatkowe inhaacje solankowo-jodowe i refleksoterapia.

Czas trwania seansu: 50 min (seanse rozpoczynają się o pełnych godzinach).
Tel.: 726 090 008
e-mail: grotawysowa@onet.pl
Park Wodny w Wysowej-Zdrój (1,5 km/4 min od ośrodka)

Park Wodny w Wysowej-Zdroju to jedyny tego rodzaju obiekt w regionie. Zlokalizowany jest w centrum Wysowej, w pięknym parku zdrojowym. Jest to basen rehabilitacyjno-rekreacyjny o powierzchni 287 m? z ciepłą wodą i wieloma atrakcjami. Do dyspozycji są: wodne i powietrzne stacje masażu, basen dla dzieci, basen SPA (jacuzzi), sauna parowa i sauna sucha.

Basen otwarty jest:
poniedziałek - 11.00-20.45
wtorek-niedziela - 9.15-20.45
Tel.: 502 595 801
www.parkwodnywysowazdroj.pl


Pijalnia Wód Mineralnych i Park Zdrojowy z fontanną (2 km/4 min od ośrodka)

W wybudowanej w 2006 roku pijalni wód mineralny można skorzystać z wód mineralnych ze źródeł: Henryk, Franciszek, Anna, Józef II, Słone. Wody mineralne Wysowej uznane są za wody lecznicze i wykorzystywane są w leczeniu wielu schorzeń głównie układu trawienia oraz moczowego.

Pijalnia otwarta jest:
poniedziałek-niedziela - 7.30-18.30
www.uscie.pl


Stanica Konna "Osława" w Wysowej-Zdrój (4 km/8 min od ośrodka)

Konie, rekreacja, wypoczynek!
Organizujemy wycieczki i rajdy konne po Beskidzie Niskim, warsztaty konne dla młodzieży i dorosłych. Konie rasy huculskiej i wielkopolskiej z domieszką arabów. Zapraszamy do Wysowej, nauczymy jeździć konno i zrozumieć konie.

Tel.: 662 131 895
www.oslawa.com.plMIODOWO - Pasieka "BARĆ" im.ks.dra H.Ostacha w Kamiannej (32 km/35 min od ośrodka)

Pośrodku lasów, w otoczeniu przyjaznych górek, w bliskości jeszcze nieskażonej przyrody, odnajdziecie Państwo radosny świergot ptaków, wesołe brzęczenie owadów - pszczół, szum drzew, plusk górskich strumyków. Czy jest lepsze lekarstwo na skołatane serce, rozstrojone nerwy ? Przyjazne spotkanie z przyrodą - pszczołami. Wyjedziecie Państwo od nas z darami natury, które niosą siły i zdrowie.

Tel.: 18 474 16 32
www.kamianna.pl
Zalew i Stanica Wodna w Klimkówce (11 km/15 min od ośrodka)

Zbiornik Wodny Klimkówka zlokalizowany jest na rzece Ropa w miejscowości Klimkówka. Administrowany przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie obiekt został oddany do eksploatacji w 1994 roku. Do podstawowych zadań zbiornika należy wyrównanie przepływów niżówkowych na rzece Ropie dla zlikwidowania deficytów wody pitnej i przemysłowej w miastach Gorlice i Jasło a także obniżenie kulminacji fali powodziowej wzdłuż biegu rzeki Ropy. Dodatkowo obiekt wyposażony jest w elektrownię wodną o mocy 1,1 MW. Zapora jest okazjonalnie udostępniana turystom do zwiedzania.

Tel. 18 351 16 06, 603 269 2610
www.wody.gov.pl
W "połowie" zalewu znajduje się stanica wodna z wypożyczalnią sprzętu pływającego i wyznaczone miejsce do kąpieli pod nadzorem ratowników.

Stanica Wodna otwarta jest:
codziennie - 10.00 - 18.00
Tel. 18 353 06 11, 668 430 925
www.gokropa.iaw.pl

Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu (50 km/1 h od ośrodka)

Ekspozycje Muzeum Ziemi Bieckiej mieszczą się w pięknych zabytkowych wnętrzach m.in. XVI-wiecznych kamienic Domu z basztą i Kromerówki w obrębie bieckiej starówki. W Kromerówce najstarszej bieckiej kamienicy znajduje się ekspozycja poświęcona historii miasta oraz wielkim postaciom związanym z Bieczem, Marcinowi Kromerowi i Wacławowi Potockiemu. Dom z basztą to przede wszystkim historia aptekarstwa, rzeźba, kultura mieszczańska i rzemiosło. Miejscem często odwiedzanym przez turystów jest Turma, czyli średniowieczne więzienie, gdzie można spotkać się oko w oko z katem.

Tel.: 13 44 71 328, 13 44 71 093
www.muzeum.biecz.plPark Linowy w Krzywej (23 km/30 min od ośrodka)

Przeżyj niezapomnianą przygodę, pora na aktywne spędzenie czasu! Trochę strachu i adrenaliny. Potem satysfakcja z udanego przejścia po zawieszonych kilka metrów nad ziemią linach. Park w Krzywej - obejmuje instalacje 30 przeszkód linowych na wysokich drzewach oraz 9 przeszkód dla maluchów.

Park linowy otwarty jest:
codziennie - 11.00 - 19.00
www.magurskakraina.pl
Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach (36 km/45 min od ośrodka)

Oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, w latach 1983-1999 Galeria Sztuki w Gorlicach - oddział Nowosądeckiego Biura Wystaw Artystycznych.

Galeria otwarta jest:
poniedziałek-piątek - 8.00-17.00
sobota - 11.00-17.00
Tel.: 18 353 56 18
www.muzeum.gorlice.plKasztel w Szymbarku - Perła Polskiego Renesansu (30 km/30 min od ośrodka)

Dwór obronny - dawna siedziba Gładyszów, jest bardzo cennym zabytkiem architektury renesansu w Polsce, stanowi czołowy przykład kasztelu polskiego. Został wzniesiony w dwóch etapach: rozpoczęto w I poł. XVI w. a zakończono w latach 1585- 1590. Kasztel pełnił funkcję reprezentacyjną, mieszkalną i obronną.

Tel.: 18 351 31 14
www.muzeum.gorlice.pl
Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku (30 km/30 min od ośrodka)

Na obszarze o powierzchni ok. 2 ha znajduje się 15 obiektów. W jego sąsiedztwie usytuowany jest dworek mieszczański przeniesiony z Gorlic, na miejsce już nie istniejącego, osiemnastowiecznego dworku szlacheckiego. Naprzeciwko dworku wznosi się szesnastowieczny dwór obronny- dawna siedziba rodu Gładyszów.

Tel.: 18 351 10 18
www.muzeum.gorlice.pl
Zagroda Maziarska w Łosiu (24 km/25 min od ośrodka)

Łosie k. Gorlic to wieś łemkowska, której mieszkańcy tradycyjnie zajmowali się wędrownym handlem mazią i smarami. Niegdyś była to tzw. kołomaź używana głównie do smarowania osi drewnianych wozów. Uzyskiwano ją w procesie suchej destylacji odpadów sosnowych. Od połowy XIX wieku, w miarę rozwoju na Podkarpaciu przemysłu naftowego, Łosianie zaczęli przestawiać się na handel smarami technicznymi i olejami pochodzenia ropnego. Zajęcie to do II wojny światowej było podstawowym źródłem zarobkowania większości mężczyzn z tej wsi.

Tel.: 18 353 43 63
www.muzeum.gorlice.plOśrodek Stara Cegielnia w Gładyszowie (15 km/22 min od ośrodka)

Ośrodek "Stara Cegielnia" położony jest w Gładyszowie, powstał on w 1995 r. z zaadaptowanych budynków prawdziwej cegielni. Dysponujemy własnymi końmi pracującymi pod siodłem i w zaprzęgu. Prowadzimy Muzeum Jazdy Konnej - mamy bogatą kolekcję kulbak wojskowych z Europy, ciekawe strzemiona i wędzidła, do obejrzenia są także biała broń i mundury historyczne.

Tel.: 503 068 055, 502 677 460
www.kario.com.pl

Uzdrowisko Bardejovske Kupele i miasto Bardejov - rynek, uzdrowisko (46 km/50 min)

Bardejowskie Stare Miasto wraz z tzw. suburbium żydowskim jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ponadto przed wjazdem do miasta można odbić w lewo i dojechać do Uzdrowiska Bardejovske Kupele.

www.bardejov.sk
www.kupele-bj.sk

Ruiny zamku Makowica - Hard Zborov (38 km/ 40 min od ośrodka)

Niedaleko miasta Bardejov na północy wschodniej Słowacji znajdują się ruiny Zamku Zborów (Hrad Zborov), zwanego też Makovica. Zamek został zbudowany najpóźniej na początku XIV wieku w celu obrony węgiersko-polskiej drogi. W czasach powstania stanów napadło go wojsko cesarskie a w 1684 roku został zburzony. Z rozległego grodu, przebudowanego w stylu renesansowym pozostały tylko mury.

Na zamek można dojść pieszo z miejscowości Zborov żółtym szlakiem około 30 minut, stromym wzniesieniem albo czerwonym szlakiem aleją dębową około 45 minut.
Źródło: Dajama


Wysowa Zdrój i okolice

Miejscowość Wysowa Zdrój położona jest w Beskidzie Niskim w powiecie gorlickim w przepięknej kotlinie otoczonej z trzech stron zalesionymi górami, ich najwyższym szczytem jest Lackowa - 998m n.p.m. (30 km od Krynicy Górskiej).

Tutejszy klimat zawiera dużo jodu, zasobna jest w kilkanaście źródeł wody mineralnej, obecnie czynnych jest 9 - Józef, Henryk, Franciszek, Słone, Anna, Aleksandra, Józef II - możliwość bezpłatnej degustacji. Mineralne wody lecznicze - szczawy alkaiczne, naturalne warunki Wysowej oraz jej położenie w połączeniu z łagodnym klimatem sprzyjają leczeniu chorób układu pokarmowego - wrzodowych, układu oddechowego i dróg moczowych, jak również procesowi regeneracji całego organizmu.

Cisza, spokój i otoczenie lasów sprzyja leczeniu nerwic.

W obrębie Wysowej umiejscowionych jest trzy sanatoria, szpital uzdrowiskowy, zakład przyrodoleczniczy z jaskinią solną - obiekty te posiadają bazy lecznicze, w których można korzystać z różnego rodzaju zabiegów. W Wysowej odbywają się różne imprezy kulturalne, na których pokazywany jest tutejszy folklor łemkowski i pogórza, zwyczaje, rzemiosło artystyczne, oraz potrawy regionalne. Imprezy sportowe - zawody szachowe, wyścigi kolarskie, rajdy piesze.


W Wysowej znajduje się kilka sklepów, ciekawych restauracji, korty tenisowe i kręgielnia. Dodatkową atrakcją dla gości jest odnowiony Park Zdrojowy, oświetlone alejki spacerowe, place zabaw, fontanna, pijalnia wód mineralnych, muszla koncertowa i nowo-otwarty basen kryty.

W okolicy Wysowej jest wiele zabytkowych cerkwi, cmentarzy z I wojny św., starych zagród łemkowskich.

Godnymi polecenia mogą być wycieczki do: Szymbarku (skansen, dwór obronny), Gładyszów (stadnina koni huculskich), Gorlice (dwór Karwacjanów, muzeum nafty i militarii z I wojny), Biecz (muzeum aptekarstwa, katów, baszty obronne, zabytkowy kościół i klasztor), Siary (zespół pałacowy), Stróże (muzeum pszczelarstwa), Krynica (Góra Parkowa, Jaworzyna Krynicka), Klimkówka (zalew, stanica wodna), Bardejów (Bardejowskie Kupele), Poprad (zabytkowe miasta, gorące żródła i Aqua park na Słowacji) - dojazd przez przejście graniczne w Koniecznej.

Dla amatorów aktywnego wypoczynku wytyczono trasy rowerowe, ścieżkę zdrowia, edukacyjną, oraz szlaki konne i trasy spacerowe. Polecamy 2 przejścia pieszo - rowerowe w Wysowej Zdroju Cegiełka i Blechnarka. W porze jesiennej w otaczających lasach występuje duża obfitość grzybów, owoców leśnych i ziół.